Migrační pakt prošel Evropským parlamentem. Bohužel ale neřeší příčiny migrace
“Zákonodárci při přípravě dokumentu úplně zapomněli na to nejpodstatnější – jak migračním krizím předcházet. Pakt řeší až důsledky, navíc způsobem, se kterým nemohu souhlasit,“ říká Ondřej Kovařík z frakce Renew a naráží na způsob, jak by se měly členské země s migranty vypořádat.
Přijat byl totiž takzvaný mechanismus solidární flexibility, který zavazuje členské státy ke sdílení dopadů migrace a dává na výběr, zda přijmou určitý poměr azylantů, či se z této povinnosti vyváží zaplacením 20 000 euro za osobu nebo materiální pomocí zasaženým zemí.
„V balíčku absolutně chybí důraz na předcházení migrace ve spolupráci s třetími zeměmi, zohlednění problému pašeráctví či cílený boj se zločineckými sítěmi. Je pro mě nepochopitelné, že především kooperace se státy mimo EU byla úplně upozaděna. Přitom právě spolupráce s třetími zeměmi, které vnímáme jako zdrojové nebo tranzitní, je rozhodující pro zvládání migračních tlaků. V momentě, kdy jsou žadatelé již na území EU se vše komplikuje, protože jejich návrat je administrativně i logisticky velmi obtížný. Příklad jsme si mohli také vzít z dohod o vyřizování azylových žádostí mezi Itálií a Albánií nebo Velkou Británií a Rwandou. Bohužel, většina zákonodárců se rozhodla jinak,“ lituje Kovařík, člen Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.