1. Únor 2024

Česko má být součástí vysokorychlostní evropské železniční sítě. V Evropském parlamentu k tématu proběhla konference

Na půdě evropských institucí dostává transevropská dopravní síť (Ten-T) první reálné obrysy. V polovině loňského roku přijal Dopravní výbor Evropského parlamentu stanovisko k revizi tohoto dokumentu, v prosinci bylo jednání o změnách zakončeno. Ve středu 17. ledna organizoval europoslanec Ondřej Kovařík ve spolupráci se Správou železnic dvě diskuzní setkání, kde se probíraly základní parametry vznikající transevropské dopravní sítě.

První z nich proběhlo pod názvem Connecting the high-speed dots a své postřehy si vyměnili zástupci železničních společností z Česka, Německa, Francie, Polska, Rakouska, Maďarska a Slovenska. Moderátorem akce byl Alberto Mazzolla, výkonný ředitel Community of European Railway and Infrastructure Companies (CER), jenž má projekt Ten-T ve své kompetenci.

Hlavním cílem akce bylo představit vize z jednotlivých zemí a vyměnit si zkušenosti, které se v rámci národních železnic podstatně liší. Shodli jsme se, že hodláme i nadále usilovat o to, aby se po Evropě v nejbližších letech mohlo cestovat výrazně rychleji a pohodlněji. A právě na železnici je bezpochyby velký prostor pro její modernizaci,“ říká Ondřej Kovařík, organizátor akce a člen Výboru pro dopravu a cestovní ruch EP.

O železnici jednali i čeští europoslanci

Modernizace železniční tratě je ambiciózním evropským projektem, který se vyžádá obrovské investice. Vzhledem k zeměpisné poloze Česka je logické, že přes naše území povede řada mezinárodních spojení. I proto svolal Ondřej Kovařík společně s ředitelem Správy železnic Jiřím Svobodou diskuzní setkání s českými europoslanci, na kterém debatovali o možnostech financování projektu. 

V České republice je v tuto chvíli v přípravě sedm set kilometrů vysokorychlostních železničních tratí, které by měly být zprovozněny do roku 2050. Vysokorychlostní železnice má v budoucnu vést mezi Prahou a Drážďany, dále mezi Prahou a Brnem, a také na koridoru mezi Ostravou, Prosenicemi a dále do Brna. Stát si od projektu slibuje především celkové zatraktivnění železnice a výrazné zkrácení jízdní doby. Například mezi Prahou a Ostravou na necelé dvě hodiny z nynějších více než tří hodin,“ přibližuje cíle Kovařík. 

Podle Kovaříka z frakce Renew se odhadovaná celková částka, kterou bude nutné v příštích letech vynaložit, pohybuje mezi 800 miliard a 1,2 bilionu korun. Europoslanci se proto v rámci diskuze věnovali i této oblasti. V diskuzi jsme se zaměřili na několik možných zdrojů, odkud by mohl být projekt financován. Jde například o plány obnovy, Investiční plán pro Evropu, Fond soudržnosti, Regionální fondy nebo Connecting Europe Facility. Bezesporu diskuze o finančních zdrojích budou  i nadále pokračovat,“ uzavírá Kovařík.

Další aktuality

Jednodušší a modernější platby, ale i posílení role hotovosti. Evropská unie přijala balíček platebních služeb

Evropský parlament dnes schválil svou pozici k návrhu aktualizace pravidel týkajících se platebních služeb. Výsledným počtem 484 hlasů pro návrh z celkových 610 možných získal silný mandát pro další fázi vyjednávání. Balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách a aktualizuje pravidla z roku 2017. Věnuje se tématům, mezi která patří například platby v hotovosti, ochrana spotřebitelů při placení nebo ověřování bankovních účtů.
Přečíst

Evropský parlament rozhodne o migračním paktu. Řešení současné krize nepřinese

Ve středu 10. dubna bude Evropský parlament hlasovat o migračním paktu, jehož cílem je nastavit nová pravidla pro boj s nelegální migrací na území Evropské unie. Přestože vládní zástupci ČR o znění migračního paktu vyjednávali a dlouhodobě jej podporovali, nakonec se při posledním hlasování v Radě Evropské unie Česko zdrželo. Opozice znění textů již několik let soustavně kritizuje. Mezi kritizované části paktu patří například totální absence řešení příčin migrace či zavedení povinného solidárního mechanismu.
Přečíst