1. Únor 2024

Evropa dnes potřebuje průmyslovou dohodu

Od ledna předsedá Evropské unii Belgie. Program jejího předsednictví obsahuje velmi zajímavý bod, který se vyslovuje pro podporu evropského průmyslu. Konkrétně volá po tom, aby Evropa přijala tzv. „průmyslovou dohodu“ (industrial deal), v přímé narážce na ve všech pádech skloňovanou zelenou dohodu pro Evropu, neboli „green deal“.

Je jen velká škoda, že podobně jasně se pro podporu evropského průmyslu nevyslovila česká vláda, když přebírala evropské předsednictví před rokem a půl. Jednak by nám jako jedné z nejprůmyslovějších zemí Evropy taková iniciativa bezesporu příslušela, a za druhé by EU již druhým rokem mohla cíle této průmyslové dohody naplňovat. Takto se ještě stále potácíme v nesmyslných dohodách, které se za českého předsednictví dohodly pod hlavičkou green dealu.

Z takové iniciativy mám radost, dlouhodobě zastávám názor, že je potřeba evropský průmysl v klíčových odvětvích podpořit. Sám se svou prací v EP dlouhodobě snažím tvořit podmínky pro to, aby malé a střední podniky prosperovaly. 

Evropský průmysl potřebuje získat impulz, takový, který nezůstane pouze u slov a slibů, ale přinese konkrétní a hmatatelné kroky. Zvláště v těžké konkurenci USA a Číny je nutné neustále utvářet vhodné podmínky pro rozvoj a růst. Vnímám tedy pomoc evropskému průmyslu jako rozhodující úkol pro nadcházející roky, a těší mě, že to podobně vidí i belgičtí kolegové.

Evropská komise, které letos skončí mandát, měla za svou vlajkovou loď především klimatickou politiku. Pod tíhou energetické krize, války na Ukrajině a dalších událostí, ale zjistila, že naprosto podcenila rozvoj průmyslového odvětví, konkurenceschopnost Evropy a také budoucnost evropského hospodářství. Klimatická politika není politikou průmyslovou a pro řadu sektorů tradičního průmyslu je často doslova likvidační. To je nutné změnit. Příští Evropský parlament a Evropská komise toto budou muset zohlednit a řešit to, co je naprosto zásadní. Podpora silného a odolného evropského hospodářství, to je naprostý základ.

Další aktuality

Jednodušší a modernější platby, ale i posílení role hotovosti. Evropská unie přijala balíček platebních služeb

Evropský parlament dnes schválil svou pozici k návrhu aktualizace pravidel týkajících se platebních služeb. Výsledným počtem 484 hlasů pro návrh z celkových 610 možných získal silný mandát pro další fázi vyjednávání. Balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách a aktualizuje pravidla z roku 2017. Věnuje se tématům, mezi která patří například platby v hotovosti, ochrana spotřebitelů při placení nebo ověřování bankovních účtů.
Přečíst

Evropský parlament rozhodne o migračním paktu. Řešení současné krize nepřinese

Ve středu 10. dubna bude Evropský parlament hlasovat o migračním paktu, jehož cílem je nastavit nová pravidla pro boj s nelegální migrací na území Evropské unie. Přestože vládní zástupci ČR o znění migračního paktu vyjednávali a dlouhodobě jej podporovali, nakonec se při posledním hlasování v Radě Evropské unie Česko zdrželo. Opozice znění textů již několik let soustavně kritizuje. Mezi kritizované části paktu patří například totální absence řešení příčin migrace či zavedení povinného solidárního mechanismu.
Přečíst