Evropský parlament přijal nařízení o udělování licencí k základním standardním patentům. Může tak napomoci inovacím
Podle pravidel organizací pro vývoj standardů, mohou firmy i jednotlivci patentovat své technické příspěvky k určitým normám. Patenty, které zabezpečují klíčovou technologii nezbytnou pro daný standard a nelze je nahradit jinými technologiemi (tzv. "essential patents"), často představují překážku pro vstup nových účastníků na trh, ať už se jedná o samotnou standardizovanou technologii, či přidružené produkty a technologie.
„Evropský právní rámec bude vhodným nástrojem ke zlepšení licenčních postupů v rámci průmyslových odvětví. Konkurenceschopnost společností do značné míry závisí na možnosti využívat standardizované technologie a to za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek. Toto nařízení má za cíl zlepšit evropské inovace tím, že učiní licencování standardizovaných technologií, jako je WiFi nebo 5G, transparentnější a předvídatelnější,“ říká Ondřej Kovařík, europoslanec z frakce Renew a člen Hospodářského a měnového výboru.
Zpřístupnění informací a zvýšení informovanosti
Navržená iniciativa má zajistit, aby koncoví uživatelé, včetně malých podniků a spotřebitelů v EU, mohli využívat produkty založené na nejnovějších normalizovaných technologiích. Zároveň se snaží majitele patentů SEP povzbudit, aby inovovali, vyráběli a prodávali výrobky v EU a byli konkurenceschopní na neevropských trzích. Cílem je také široké zavádění normalizovaných technologií v odvětví internetu věcí.
„V této souvislosti se mají díky registraci v databázi zpřístupnit podrobné informace o patentech SEP s cílem usnadnit jednání o licencích, a zároveň se má zlepšit informovanost o udělování licencí k patentům SEP. Implementátorům budou rovněž k dispozici informace o celkových nákladech na licencování, včetně souhrnných licenčních poplatků. Obecně se očekává, že nové podmínky také pomohou malým a středním podnikům v Evropě, “ dodává Kovařík.
Velké změny pro automobilový trh
Nová pravidla budou mít vliv na veškerý průmysl, velmi citelně se ale dotknou například automobilového tržního segmentu. „V současnosti bohužel firmy v automobilovém průmyslu často čelí soudním zákazům a nadměrným licenčním poplatkům, aby se vyhnuli časově náročným a nákladným soudním sporům nebo zastavení výroby. V nejhorších případech musí automobilky stáhnout produkty z trhu,“ popisuje Kovařík dnešní turbulentní dobu, kdy evropský automobilový trh je pod silným tlakem společností z USA, ale především z Číny. Podle europoslance, který je zároveň členem Výboru pro dopravu a cestovní ruch, budou mít z přijatého dokumentu prospěch převážně evropské společnosti, které jsou většinou implementátory SEP, zatímco většina držitelů SEP sídlí právě v USA a Asii.
„Tato výhoda bude nejen pro automobilový průmysl, kde se bezdrátové komunikační technologie hojně využívají, naprosto klíčová. Zákonodárci Evropské unie ale musí zaujmout ambiciózní postoj a po držitelích SEP požadovat, aby poskytli licenci každému ochotnému nabyvateli licence bez ohledu na jeho postavení v dodavatelském řetězci. To umožní evropským dodavatelům automobilového průmyslu získat přímé licence a konkurovat za stejných podmínek mimoevropským společnostem,“ uzavírá Kovařík.